TW-20-12-G-D-120-870
Part Number:
TW-20-12-G-D-120-870
Description:
CONN BRD STACK 2.00 40POS
20.0µin (0.51µm)
Length - Overall Pin :
1.110" (28.194mm)
Length - Post (Mating) :
0.120" (3.048mm)
Length - Stack Height :
0.120" (3.048mm)
Length - Tail :
0.870" (22.098mm)
Number of Positions :
40
Number of Rows :
2
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)