TW-11-06-G-5-160-255
Part Number:
TW-11-06-G-5-160-255
Description:
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
20.0µin (0.51µm)
Length - Overall Pin :
0.673" (17.094mm)
Length - Post (Mating) :
0.258" (6.550mm)
Length - Stack Height :
0.160" (4.064mm)
Length - Tail :
0.255" (6.477mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
55
Number of Rows :
5
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)