TW-50-12-L-S-955-100
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
TW-50-12-L-S-955-100
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK 2.00 50POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.110" (28.194mm)
Length - Post (Mating) :
0.055" (1.400mm)
Length - Stack Height :
0.955" (24.257mm)
Length - Tail :
0.100" (2.540mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
50
Number of Rows :
1
Pitch :
0.079" (2.00mm)