YTW-20-05-L-5-305-110
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
YTW-20-05-L-5-305-110
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
2.00 MM FLEXYZ HIGH-DENSITY BOAR
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.594" (15.088mm)
Length - Post (Mating) :
0.179" (4.550mm)
Length - Stack Height :
0.305" (7.750mm)
Length - Tail :
0.110" (2.794mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
100
Number of Rows :
5
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)