2012-1X07G00S3-3-12.95B
Manufacturer:
Oupiin
Part Number:
2012-1X07G00S3-3-12.95B
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
PIN HEAADER, SINGLE ROW, 7 PIN,
Manufacturer :
Oupiin
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Flash
Length - Overall Pin :
0.510" (12.950mm)
Length - Post (Mating) :
0.118" (3.000mm)
Length - Stack Height :
0.274" (6.950mm)
Length - Tail :
0.118" (3.000mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
7
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)