TW-50-03-L-6-160-150
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
TW-50-03-L-6-160-150
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.535" (13.589mm)
Length - Post (Mating) :
0.225" (5.715mm)
Length - Stack Height :
0.160" (4.064mm)
Length - Tail :
0.150" (3.810mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
300
Number of Rows :
6
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)