961450-8041304-AR
Manufacturer:
3M
Part Number:
961450-8041304-AR
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
3M
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Flash
Length - Overall Pin :
1.173" (29.800mm)
Length - Post (Mating) :
0.256" (6.500mm)
Length - Stack Height :
0.787" (20.000mm)
Length - Tail :
0.130" (3.300mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
50
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Obsolete
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)