54111-113162100LF
Manufacturer:
Amphenol Communications Solutions
Part Number:
54111-113162100LF
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 16POS 0.100" STACK T/H
Manufacturer :
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
1.339" (34.000mm)
Length - Post (Mating) :
0.417" (10.600mm)
Length - Stack Height :
0.827" (21.000mm)
Length - Tail :
0.095" (2.413mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
16
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)