DW-01-08-F-D-315
Part Number:
DW-01-08-F-D-315
Description:
CONN HDR 2POS STACK T/H GOLD
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
0.530" (13.462mm)
Length - Post (Mating) :
0.105" (2.667mm)
Length - Stack Height :
0.315" (8.000mm)
Length - Tail :
0.110" (2.794mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
2
Number of Rows :
2
Pitch :
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)