SBT236-PRPN-D05-472-118
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Part Number:
SBT236-PRPN-D05-472-118
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HEADER DUAL 2MM 10POS GOLD
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Flash
Length - Overall Pin :
0.472" (12.000mm)
Length - Post (Mating) :
0.118" (3.000mm)
Length - Stack Height :
0.236" (6.000mm)
Length - Tail :
0.118" (3.000mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
10
Number of Rows :
2
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)