DW-07-14-G-S-1188-LL
Part Number:
DW-07-14-G-S-1188-LL
Description:
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.132" (3.353mm)
Length - Stack Height :
1.188" (30.175mm)
Length - Tail :
0.110" (2.794mm)
Number of Positions :
7
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)