DW-08-19-G-D-1078
Part Number:
DW-08-19-G-D-1078
Description:
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating) :
0.142" (3.607mm)
Length - Stack Height :
1.078" (27.381mm)
Length - Tail :
0.110" (2.794mm)
Number of Positions :
16
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)