DW-08-09-F-D-579
Part Number:
DW-08-09-F-D-579
Description:
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Length - Overall Pin :
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating) :
0.041" (1.041mm)
Length - Stack Height :
0.579" (14.707mm)
Length - Tail :
0.110" (2.794mm)
Number of Positions :
16
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)