54122-806261150LF
Manufacturer:
Amphenol Communications Solutions
Part Number:
54122-806261150LF
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 26POS 0.100" STACK T/H
Manufacturer :
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
15.0µin (0.38µm)
Length - Overall Pin :
0.744" (18.900mm)
Length - Post (Mating) :
0.171" (4.350mm)
Length - Stack Height :
0.453" (11.500mm)
Length - Tail :
0.120" (3.050mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
26
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)