DW-08-12-G-S-472
Part Number:
DW-08-12-G-S-472
Description:
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating) :
0.448" (11.379mm)
Length - Stack Height :
0.472" (11.989mm)
Length - Tail :
0.110" (2.794mm)
Number of Positions :
8
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)