DW-20-12-F-S-219
Part Number:
DW-20-12-F-S-219
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating) :
0.701" (17.805mm)
Length - Stack Height :
0.219" (5.563mm)
Length - Tail :
0.110" (2.794mm)
Number of Positions :
20
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)