DW-50-13-G-S-874
Part Number:
DW-50-13-G-S-874
Description:
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating) :
0.246" (6.248mm)
Length - Stack Height :
0.874" (22.200mm)
Length - Tail :
0.110" (2.794mm)
Number of Positions :
50
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)