DW-50-14-T-D-1131
Part Number:
DW-50-14-T-D-1131
Description:
CONN HDR 100POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.189" (4.800mm)
Length - Stack Height :
1.131" (28.727mm)
Length - Tail :
0.110" (2.794mm)
Number of Positions :
100
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)