DWM-29-61-S-D-753-012
Part Number:
DWM-29-61-S-D-753-012
Description:
CONN HDR 58POS 0.05 STACK T/H
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
1.050" (26.670mm)
Length - Post (Mating) :
0.177" (4.496mm)
Length - Stack Height :
0.753" (19.126mm)
Length - Tail :
0.120" (3.048mm)
Number of Positions :
58
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)