DWM-50-59-S-S-228-028
Part Number:
DWM-50-59-S-S-228-028
Description:
CONN HDR 50POS 0.05 STACK T/H
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
0.755" (19.177mm)
Length - Post (Mating) :
0.407" (10.338mm)
Length - Stack Height :
0.228" (5.791mm)
Length - Tail :
0.120" (3.048mm)
Number of Positions :
50
Pitch :
0.050" (1.27mm)