DW-48-19-F-D-1045
Part Number:
DW-48-19-F-D-1045
Description:
CONN HDR 96POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating) :
0.175" (4.445mm)
Length - Stack Height :
1.045" (26.543mm)
Length - Tail :
0.110" (2.794mm)
Number of Positions :
96
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)