HDWM-08-58-G-D-433-SM
Part Number:
HDWM-08-58-G-D-433-SM
Description:
CONN HDR 16POS 0.05 STACK SMD
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.868" (22.047mm)
Length - Post (Mating) :
0.435" (11.049mm)
Length - Stack Height :
0.433" (11.000mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
16
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)