HDWM-49-56-L-S-250
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HDWM-49-56-L-S-250
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 49POS 0.05 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.625" (15.875mm)
Length - Post (Mating) :
0.255" (6.477mm)
Length - Stack Height :
0.250" (6.350mm)
Length - Tail :
0.120" (3.048mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
49
Number of Rows :
1
Pitch :
0.050" (1.27mm)