EW-03-19-F-D-796
Part Number:
EW-03-19-F-D-796
Description:
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating) :
0.204" (5.182mm)
Length - Stack Height :
0.796" (20.218mm)
Length - Tail :
0.330" (8.382mm)
Number of Positions :
6
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)