EW-40-13-T-S-508
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
EW-40-13-T-S-508
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating) :
0.392" (9.957mm)
Length - Stack Height :
0.508" (12.903mm)
Length - Tail :
0.330" (8.382mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
40
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)