EW-48-12-T-T-345
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
EW-48-12-T-T-345
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 144POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating) :
0.355" (9.017mm)
Length - Stack Height :
0.345" (8.763mm)
Length - Tail :
0.330" (8.382mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
144
Number of Rows :
3
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)