EW-21-19-G-T-835
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
EW-21-19-G-T-835
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 63POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating) :
0.165" (4.191mm)
Length - Stack Height :
0.835" (21.209mm)
Length - Tail :
0.330" (8.382mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
63
Number of Rows :
3
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)