EW-22-12-T-D-244
Part Number:
EW-22-12-T-D-244
Description:
CONN HDR 44POS 0.1 STACK T/H TIN
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating) :
0.456" (11.582mm)
Length - Stack Height :
0.244" (6.198mm)
Length - Tail :
0.330" (8.382mm)
Number of Positions :
44
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)