FW-03-01-G-D-078-103
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
FW-03-01-G-D-078-103
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.226" (5.740mm)
Length - Post (Mating) :
0.103" (2.616mm)
Length - Stack Height :
0.078" (1.981mm)
Length - Tail :
0.045" (1.143mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
6
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.050" (1.27mm)