EW-25-20-L-T-665
Part Number:
EW-25-20-L-T-665
Description:
CONN HDR 75POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating) :
0.135" (3.429mm)
Length - Stack Height :
0.665" (16.891mm)
Length - Tail :
0.330" (8.382mm)
Number of Positions :
75
Number of Rows :
3
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)