EW-16-13-S-T-215
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
EW-16-13-S-T-215
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 48POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating) :
0.685" (17.400mm)
Length - Stack Height :
0.215" (5.461mm)
Length - Tail :
0.330" (8.382mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
48
Number of Rows :
3
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)