FW-07-05-G-D-431-120-A
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
FW-07-05-G-D-431-120-A
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 14POS 0.05 STACK SMD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.551" (13.995mm)
Length - Post (Mating) :
0.120" (3.048mm)
Length - Stack Height :
0.431" (10.947mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
14
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.050" (1.27mm)