FW-19-02-L-D-411-160
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
FW-19-02-L-D-411-160
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 38POS 0.05 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.646" (16.408mm)
Length - Post (Mating) :
0.160" (4.064mm)
Length - Stack Height :
0.411" (10.439mm)
Length - Tail :
0.075" (1.905mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
38
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.050" (1.27mm)