FW-21-05-L-D-393-118-A
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
FW-21-05-L-D-393-118-A
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 42POS 0.05 STACK SMD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.511" (12.979mm)
Length - Post (Mating) :
0.118" (2.997mm)
Length - Stack Height :
0.393" (9.982mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
42
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.050" (1.27mm)