800-18-2-2-SVT0-BL-00200
Manufacturer:
CnC Tech
Part Number:
800-18-2-2-SVT0-BL-00200
Category:
Power, Line Cables and Extension Cords
Description:
CORD 18AWG 5-15P - 320-C13 6.56'
Manufacturer :
CnC Tech
Category :
1st Connector :
NEMA 5-15P
2nd Connector :
IEC 320-C13
Approval Agency Marking :
CSA, UL
Approved Countries :
Canada, United States
Color :
Black
Cord Type :
SVT
Current Rating (Amps) :
10A
Features :
Length :
6.56' (2.00m)
Number of Conductors :
3
Operating Temperature :
105°C
Product Status :
Obsolete
Shielding :
Unshielded
Style :
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Voltage Rating :
125VAC
Wire Gauge :
18 AWG