FW-30-05-G-D-441-076
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
FW-30-05-G-D-441-076
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 60POS 0.05 STACK SMD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.517" (13.132mm)
Length - Post (Mating) :
0.076" (1.930mm)
Length - Stack Height :
0.441" (11.200mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
60
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.050" (1.27mm)