PWCD-C13C14-10A-3.5F-BLK
Manufacturer:
UNC GROUP
Part Number:
PWCD-C13C14-10A-3.5F-BLK
Category:
Power, Line Cables and Extension Cords
Description:
POWER CORD C13-C14 SJT BLK 3.5FT
In Stock:
519
Manufacturer :
UNC GROUP
Category :
1st Connector :
IEC 320-C13
2nd Connector :
IEC 320-C14
Approval Agency Marking :
CSA, cUL, UL
Approved Countries :
Canada, United States
Color :
Black
Cord Type :
SJT
Current Rating (Amps) :
10A
Features :
Length :
3.50' (1.07m)
Number of Conductors :
3
Operating Temperature :
Product Status :
Active
Shielding :
Style :
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Voltage Rating :
250V
Wire Gauge :
18 AWG