FW-44-01-L-D-350-100
Part Number:
FW-44-01-L-D-350-100
Description:
CONN HDR 88POS 0.05 STACK T/H
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.495" (12.573mm)
Length - Post (Mating) :
0.100" (2.540mm)
Length - Stack Height :
0.350" (8.890mm)
Length - Tail :
0.045" (1.143mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
88
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Row Spacing :
0.050" (1.27mm)