HW-04-14-G-D-984-238
Part Number:
HW-04-14-G-D-984-238
Description:
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.208" (5.283mm)
Length - Stack Height :
0.984" (24.994mm)
Length - Tail :
0.238" (6.045mm)
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)