HW-04-12-S-D-445-293
Part Number:
HW-04-12-S-D-445-293
Description:
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating) :
0.292" (7.417mm)
Length - Stack Height :
0.445" (11.303mm)
Length - Tail :
0.293" (7.442mm)
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)