HW-04-13-G-D-510-428
Part Number:
HW-04-13-G-D-510-428
Description:
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating) :
0.292" (7.417mm)
Length - Stack Height :
0.510" (12.954mm)
Length - Tail :
0.428" (10.871mm)
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)