HW-05-20-L-D-590-435
Part Number:
HW-05-20-L-D-590-435
Description:
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating) :
0.105" (2.667mm)
Length - Stack Height :
0.590" (14.986mm)
Length - Tail :
0.435" (11.049mm)
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)