HW-06-08-S-D-289-SM
Part Number:
HW-06-08-S-D-289-SM
Description:
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
0.465" (11.811mm)
Length - Post (Mating) :
0.176" (4.470mm)
Length - Stack Height :
0.289" (7.341mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)