HW-07-13-T-S-700-140
Part Number:
HW-07-13-T-S-700-140
Description:
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating) :
0.390" (9.900mm)
Length - Stack Height :
0.700" (17.780mm)
Length - Tail :
0.140" (3.556mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
7
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)