HW-04-11-G-D-649-171
Part Number:
HW-04-11-G-D-649-171
Description:
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating) :
0.110" (2.794mm)
Length - Stack Height :
0.649" (16.485mm)
Length - Tail :
0.171" (4.343mm)
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)