HW-04-20-G-S-901-100
Part Number:
HW-04-20-G-S-901-100
Description:
CONN HDR 4POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating) :
0.129" (3.277mm)
Length - Stack Height :
0.901" (22.885mm)
Length - Tail :
0.100" (2.540mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
4
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)