PWCD-L620PC13-15A-10F-BLK
Manufacturer:
UNC GROUP
Part Number:
PWCD-L620PC13-15A-10F-BLK
Category:
Power, Line Cables and Extension Cords
Description:
CORD L6/20P - C13 14AWG 10FT
Manufacturer :
UNC GROUP
Category :
1st Connector :
NEMA L6-20P
2nd Connector :
IEC 320-C13
Approval Agency Marking :
cUL, UL
Approved Countries :
Canada, United States
Color :
Black
Cord Type :
SJT
Current Rating (Amps) :
15A
Features :
Locking
Length :
10.00' (3.05m)
Number of Conductors :
3
Operating Temperature :
Product Status :
Active
Shielding :
Style :
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Voltage Rating :
250V
Wire Gauge :
14 AWG