PWCD-C13C14-15A-08F-BLK
Manufacturer:
UNC GROUP
Part Number:
PWCD-C13C14-15A-08F-BLK
Category:
Power, Line Cables and Extension Cords
Description:
CORD C13 - C14 14AWG BLACK 8FT
In Stock:
498
Manufacturer :
UNC GROUP
Category :
1st Connector :
IEC 320-C13
2nd Connector :
IEC 320-C14
Approval Agency Marking :
UL
Approved Countries :
United States
Color :
Black
Cord Type :
SJT
Current Rating (Amps) :
15A
Features :
Length :
8.00' (2.44m)
Number of Conductors :
3
Operating Temperature :
Product Status :
Active
Shielding :
Unshielded
Style :
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Voltage Rating :
250V
Wire Gauge :
14 AWG