PWCD-C14C15-15A-02F-BLU
Manufacturer:
UNC GROUP
Part Number:
PWCD-C14C15-15A-02F-BLU
Category:
Power, Line Cables and Extension Cords
Description:
CORD C14 - C15 14AWG BLUE 2FT
In Stock:
309
Manufacturer :
UNC GROUP
Category :
1st Connector :
IEC 320-C14
2nd Connector :
IEC 320-C15
Approval Agency Marking :
UL
Approved Countries :
United States
Color :
Blue
Cord Type :
SJT
Current Rating (Amps) :
15A
Features :
Length :
2.00' (609.6mm)
Number of Conductors :
3
Operating Temperature :
105°C
Product Status :
Active
Shielding :
Unshielded
Style :
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Voltage Rating :
250V
Wire Gauge :
14 AWG