PWCD-515RC14-10A-01F-BLK
Manufacturer:
UNC GROUP
Part Number:
PWCD-515RC14-10A-01F-BLK
Category:
Power, Line Cables and Extension Cords
Description:
CORD 5/15R - C14 18AWG BLACK 1FT
In Stock:
281
Manufacturer :
UNC GROUP
Category :
1st Connector :
IEC 320-C14
2nd Connector :
NEMA 5-15R
Approval Agency Marking :
UL
Approved Countries :
United States
Color :
Black
Cord Type :
SVT
Current Rating (Amps) :
10A
Features :
Length :
1.00' (304.8mm)
Number of Conductors :
3
Operating Temperature :
Product Status :
Active
Shielding :
Unshielded
Style :
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Voltage Rating :
Wire Gauge :
18 AWG